• Home
  • Wizualizacja procesu, a wizualizacja efektu w pracy nad osiągnięciem najlepszego wyniku.

Wizualizacja procesu, a wizualizacja efektu w pracy nad osiągnięciem najlepszego wyniku.

28 maja 2021 admin 0 Comments
Co lepiej sobie wizualizować “proces” jak osiągamy cel, czy efekty i moment otrzymania nagrody? Tu należy zaznaczyć, że mówimy o momencie w którym mamy już wyznaczony , jasno określony cel.
 
W odniesieniu do badania realizowanego przez Shelley Teylor, podzieliła ona studentów przygotowujących się do egzaminów w trakcie sesji  na trzy gr.:
I gr. miała za zadanie jako narzędzie wspierające naukę wizualizować sobie efekty nauki, a dokładniej moment, gdy uzyskują 5 z egzaminu, moment wpisywania ocen do indeksu.
II gr. miała za zadanie jako narzędzie wspierające naukę wizualizować sobie proces nauki, ze uwzględnieniem wszystkich możliwych trudności jakie mogą napotkać w trakcie nauki, czyli np. jak koledzy zapraszają ich na imprezę itp. oprócz tych wizualizacji mieli również za zadanie wizualizować sobie co wtedy zrobią jak zareagują.
III gr. miała się uczyć tak jak zazwyczaj to robi bez dodatkowych zabiegów.
 
Jak myślisz która gr. osiągnęła najlepsze wyniki z egzaminów?
 
Badanie wykazało, iż średnio najlepsze oceny osiągnęli uczniowie z gr. II, co więcej poświęcili oni średnio około 5 godzin więcej na naukę od gr.I.
 
Jakie wnioski płyną z tej historii?
 
Wizualizacja może posłużyć jako bardzo przydatne narzędzie w procesie osiągania jak najlepszych efektów. Tym samym po wyznaczeniu sobie celu, jeśli chcemy wesprzeć nasze działania narzędziem wizualizacji proponuję wizualizować sobie proces.
Podobnie jak w badaniu najlepsze efektu osiągniesz wtedy, gdy wizualizując sobie proces, czyli drogę do celu, zadania jakie musisz zrealizować skupisz się również na trudnościach, nieoczekiwanych zwrotach akcji jakie się mogą pojawić, i automatycznie dzięki temu wymyślisz co możesz wtedy zrobić jak zareagować bądź co zrobić, żeby im przeciwdziałać.
A o tym jak i kiedy korzystać z wizualizacji względem celu tak bym nam to służyło już w kolejnym wpisie.
 
Życzę, Ci powodzenia w wizualizacji swojego procesu w dążeniu do celu!

leave a comment